Dlaczego hydroksykobalamina?

O hydroksykobalaminie

Hydroksykobalamina jest formą witaminy B12. Jest ona stosowana jako odtruka na zatrucie cyjankiem. Hydroksykobalamina działa poprzez wspieranie komórek w organizmu w przekształcaniu cyjanku do postaci, która może być usunięta z organizmu poprzez rozpuszczenie i wydalenie jej z moczem.

Hydroksokobalamina jest stosowana w nagłych przypadkach ostrego zatrucia cyjankiem. Ten rodzaj zatrucia może wystąpić, jeśli jesteś narażony na dym z pożarów przemysłowego, lub jeśli występowało zagrożenie bycia narażonym na ekspozycję na cyjanek, lub jego połknięcia.

Działanie hydroksykobalaminy

Hydroksykobalamina jest syntetyczną postacią witaminy B12, najczęściej wykorzystywaną we wlewach dożylnych. Hydroksykobalamina jest prekursorem dwóch witamin – witaminy B12 i metylokobalaminy które bezpośrednio biorą udział w metabolizmie ludzkim. Witamina B12 jest głównie wymagana do konwersji metylomalonianu do bursztynianu w reakcjach tworzenia energii komórkowej.

Niedobór tej witaminy zakłócać produkcję lipoprotein w tkance osłonki mielinowej i w ten sposób prowadzić do negatywnych zmian neurologicznych. Druga substancja – metylokobalamina – jest niezbędna do konwersji homocysteiny do metioniny, która jest niezbędna do metabolizmu kwasu foliowego. Niedobór tetrahydrafolianu prowadzi do zmniejszonej syntezy tymidylanu, co skutkuje zmniejszoną syntezą DNA, który jest niezbędny do prawidłowego dojrzewania komórek.

Witamina B12 jest również zaangażowana w utrzymanie grup sulfhydrylowych w formie zredukowanej. Zatem jej niedobór prowadzi do zmniejszenia ilości zredukowanych grup SH w erytrocytach i komórkach wątroby. Ogólnie rzecz biorąc, witamina B12 działa jako koenzym dla różnych funkcji metabolicznych, w tym metabolizmu tłuszczów i węglowodanów oraz syntezy białek. Jest ona niezbędna do rozwoju i replikacji komórek, hematopoezy, syntezy nukleoprotein i mieliny. Wynika to w dużej mierze z jego wpływu na metabolizm metioniny, kwasu foliowego i kwasu malonowego.

Wzór strukturalny hydroksykobalaminy
Wzór strukturalny hydroksykobalaminy

Mechanizm działania hydroksykobalaminy

Witamina B12 występuje w czterech głównych formach określanych zbiorczo jako kobalaminy: deoksyadenozylokobalamina, metylokobalamina, hydroksykobalamina i cyjanokobalamina. Dwie z nich, metylokobalamina i 5-deoksyadenozylokobalamina, są głównie wykorzystywane przez organizm. Syntaza metioniny potrzebuje metylokobalaminy jako kofaktora. Enzym ten bierze udział w przekształcaniu aminokwasu homocysteiny w metioninę.

Metionina z kolei jest niezbędna do metylacji DNA. 5-Deoksyadenozylokobalamina jest kofaktorem potrzebnym enzymowi, który przekształca L-metylo-malonylo-CoA w sukcynylo-CoA. Przemiana ta jest ważnym etapem w pozyskiwaniu energii z białek i tłuszczów. Ponadto, sukcynylo-CoA jest niezbędny do produkcji hemoglobiny, substancji, która przenosi tlen w czerwonych krwinkach.

Niedobór witaminy B12

Większość osób stosujących zbilansowaną dietę przyjmuje wystarczającą ilość tego składnika odżywczego. Jeśli jednak masz wątpliwości, możesz zapytać swojego lekarza, czy powinieneś wykonać badanie krwi, aby sprawdzić poziom witaminy B12.

Z wiekiem przyswajanie tej witaminy może stać się trudniejsze. Może się to również zdarzyć, jeśli przeszedłeś operację odchudzającą lub inną operację, w wyniku której usunięto część żołądka, lub jeśli przyjmujesz duże ilości alkoholu.

Możesz być również bardziej narażony na wystąpienie niedoboru witaminy B12, jeśli cierpisz na:

  • Zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka
  • Niedokrwistość naczynkowa, która utrudnia organizmowi wchłanianie witaminy B12
  • Choroby, które wpływają na stan jelita cienkie, takie jak choroba Crohna, celiakia lub SIBO
  • Nadużywanie alkoholu może utrudnić organizmowi wchłanianie składników odżywczych lub uniemożliwić spożywanie wystarczającej ilości kalorii. Jedną z oznak braku wystarczającej ilości B12 może być zapalenie szkliwa, objawiające się spuchniętym język.
  • Zaburzenia układu odpornościowego, takie jak choroba Gravesa-Basedowa lub toczeń

Możesz również nabawić się niedoboru witaminy B12, jeśli stosujesz dietę wegańską (co oznacza, że nie jesz żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mięsa, mleka, sera i jaj) lub jesteś wegetarianinem, który nie spożywa wystarczającej ilości jaj lub produktów mlecznych, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na witaminę B12. W obu tych przypadkach można dodać wzbogaconą żywność do swojej diety lub przyjmować suplementy, aby przeciwdziałać niedoborom witaminy B12.

Działania niepożądane hydroksykobalaminy

Hydroksykobalamina może powodować niski poziom potasu we krwi (hipokaliemia). Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli wystąpi którekolwiek z tych mało prawdopodobnych, ale poważnych skutków ubocznych przyjmowania hydroksykobalaminy: skurcze mięśni, osłabienie, nieregularne bicie serca.

U osób z rzadkim zaburzeniem krwi zwanym Czerwienicą prawdziwą mogą rzadko wystąpić objawy związane z tym zaburzeniem podczas przyjmowania hydroksokobalaminy. Należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli wystąpi którykolwiek z tych rzadkich, ale bardzo poważnych objawów: ból w klatce piersiowej (zwłaszcza z dusznością), osłabienie po jednej stronie ciała, nagłe zmiany widzenia, niewyraźna mowa.

Bardzo poważna reakcja alergiczna na hydroksykobalaminę jest rzadka. Jednakże, należy natychmiast uzyskać pomoc medyczną, jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy poważnej reakcji alergicznej, w tym: wysypka, swędzenie/obrzęk (zwłaszcza twarzy/języka/gardła), silne zawroty głowy, trudności w oddychaniu.

Zalecane suplementy z hydroksykobalaminą

Jeśli zatem podejrzewasz u siebie niedobór witaminy B12 lub co gorsza został on stwierdzony przez profesjonalne badanie krwi, suplementacja hydroksykobalaminy może przeciwdziałać jej niedoborom. Jakie produkty zawierające hydroksykobalaminę będą zatem godne polecenia?

Apollo’s Hegemony Hydroxycobalamin

Apollo’s Hegemony to jedna z najciekawszych firm na suplementacyjnym rynku europejskim. Ich produkty skupiają się raczej na niszach na rynku, zamiast jak większość innych firm powtarzać utarte schematy. Właśnie z tego powodu powstał ich produkt Hydroxycobalamin, zawierający, jak sama nazwa wskazuje, czystą hydroksykobalaminę.

Produkt zawiera optymalną dawkę substancji aktywnej. Dodatkowo producent upewnił się w kontekście ceny, że nie płacimy niepotrzebnie za marketing, a za sam produkt i jego zawartość. Pozwala to na efektywną i ekonomiczną suplementację hydroksykobalaminy.

Rekomendowany suplement z hydroksykobalaminą - Apollo's Hegemony Hydroxocobalamin
Rekomendowany suplement z hydroksykobalaminą – Apollo’s Hegemony Hydroxocobalamin

Apollo’s Hegemony Hydroxo-adeno B12

Hydroxy-adeno B12 to rozwinięcie formuły produktu Hydroxycobalamin. W produkcie Hydroxo-adeno B12 znajdziemy aż 2 formy witaminy B12 – tytułową hydroksykobalaminę oraz metylokobalaminę. Pozwala to na efektywne i kompleksowe uzupełnianie niedoborów witaminy B12, szczególnie w kontekście szczegółowych przypadłości związanych z polimorfizmem genu MTHFR.

Rekomendowany suplement na niedobory witaminy B12 - Apollo's Hegemony Hydroxo-Adeno B12
Rekomendowany suplement na niedobory witaminy B12 – Apollo’s Hegemony Hydroxo-Adeno B12